Okolí penzionu
Náš penzion se nachází v obci Hať, v blízkosti polských hranic, severně od města Hlučín a 7 km od dálnice D47 – sjezd Bohumín.
Obcí prochází mezinárodní cykloturistická trasa č. 5 – Jantarová stezka a trasa č. 554 – Prajzská cesta. Velké množství cyklostezek bez převýšení pro nenaročné se nachází v blízkém Polsku, obtížnější trasy procházejí Hlučínskou vrchovinou. Přímo v obci je možno navštívit tenisové kurty. V těsné blízkosti najdete 18-ti jamkové golfové hříště v Šilheřovicích, přírodní koupaliště v Darkovicích a Areál čs. Opevnění Hlučín – Darkovičky.
Golf Šilheřovice
18-ti jamkové golfové hřiště Park Golf Club Ostrava se nachází v anglickém parku zámku Šilheřovice.
Golfová akademie Šilheřovice
9-ti jamková golfová akademie se nachází v anglickém parku zámku Šilheřovice.
Areál čs. opevnění Hlučín
Jedná se o významnou vojensko-technickou památku. Pevnostní areál je dnes evropsky vysoce ceněnou prezentací specificky ojedinělého bývalého fortifikačního systému naší republiky, který vznikal v letech 1935 – 1938.
Přírodní koupaliště Darkovice
Sportovně rekreační areál: přírodní koupaliště, plážový volejbal,dětský koutek, občerstvení.
Aquapark Bohumín
Aquacentrum je součástí komplexu Bohumínského sportovního centra BOSPOR. Aquacentrum nabízí plavání kojenců, dětí ve školkách a školách i plavání veřejnosti. To vše ve venkovním i vnitřním bazénu s doprovodnými atrakcemi. V areálu je 25 metrový plavecký bazén, relaxační bazén, masážní trysky, chrliče, vodopád, venkovní bazén, tobogán o délce 48 metrů, dětské brouzdaliště, whirlpool, sauny (finská, parní, infra), občerstvení, masáže, plavecká škola. V roce 2014 byl wellness rozšířen o venkovní whirlpool a venkovní ochlazovací bazén.
Teplota vody:
- plavecký bazén: 28 ºC
- relaxační bazén: 30 ºC
- vnitřní whirlpool: 33 ºC
- venkovní whirlpool: 35 ºC
Teplota vzduchu:
- v plavecké hale: 30 ºC
Zámek Hlučín
Pozdně gotický zámek stojí v jižní části památkové zóny v Hlučíně na Opavsku v Moravskoslezském kraji. Zámek je jednopatrový trojkřídlý objekt, který je nádvořím otevřený směrem k jihu k bývalým hradbám. Východní část zámku byla v 16. století ozdobena arkádami, které byly v důsledku několika přestaveb v průběhu následujících století zazděny. Původně byl kolem zámku založen malý park, ze kterého se do dnešních dnů dochovaly jen malé pozůstatky. Dnes je zámek účelově využíván k různým výstavám. V budově je umístěna městská knihovna.
Kostel sv. Mikuláše v Ludgeřovicích
V obci Ludgeřovice vystupuji cestou zpět ze Šilheřovic do Ostravy, protože si chci prohlédnout nádherný velký Kostel sv. Mikuláše. Z autobusu vidím, že dveře kostela jsou otevřené a budu moci nahlédnout i dovnitř. Ludgeřovice je obec v okr. Opava. Své jméno nese po svém zakladateli Ludgerovi. Tak jako na mnoha dalších místech i zde nejdříve stával kostel dřevěný (dnes na jeho místě prý je škola). Později, v r. 1718 byl postaven kostel kamenný, který stál na místě kříže před dnešním kostelem. Na dobových fotografiích je vidět, jak stojí kostely dva. V r. 1906 byl položen základní kámen k budově nynějšího kostela. Již r. 1907 byl kostel vysvěcen.
Slezskoostravský hrad
Slezskoostravský hrad byl postaven na místě slovanského hradiště v první polovině 13. století u brodiště poblíž soutoku řek Ostravice a Lučiny. Hrad měl chránit zemskou stezku z Opavy přes Hlučín a Těšín do Krakova a zejména hranice polského státu, kterou tehdy tvořila řeka Ostravice. Již tehdy byl velice dobře opevněn – byl obehnán 4 metry vysokou a 2,5 m širokou zdí.
Zámek Kravaře
Zámek Kravaře stojí necelých 10 km od Opavy. Najdete jej uprostřed rozsáhlého parku. Pozdně barokní kaple sv. archanděla Michaela, která je jeho součástí, určitě stojí za prohlídku
Technická památka Důl Michal
Nejstarší historie dolu Michal je spojena se snahou tehdejšího rakouského státu podporovat uhelné hornictví jako nezbytný předpoklad rozvoje průmyslu. V roce 1842 položil tzv. montánní erár v Michálkovicích kruhové privilegované kutiště a o rok později v něm začal hloubit tři jámy. Prvá z nich, jáma Ferdinand, zanikla v 80. letech 19. století. Druhá jáma tzv. Vrtná. Třetí jáma byla nazvána jámou Michal podle zesnulého c. k. dvorního rady Michaela Laiera. V roce 1856, kdy důlní podnikání ve státní režii vykazovala značné ztráty, koupila důl společnost Severní dráhy Ferdinandovy, která postavila a provozovala železnici vedoucí z Vídně přes Ostravu k polským solným dolům. Ve vlastnictví této společnosti zůstal důl Michal až do znárodnění v roce 1945, kdy byl začleněn do koncernu Ostravsko-karvinské kamenouhelné doly, n. p. V roce 1946 byl důl přejmenován podle sociálně demokratického poslance rakouského říšského sněmu Petra Cingra. Od té doby se název několikrát změnil.
V rámci prováděné restrukturalizace těžkého průmyslu důl Petr Cingr ukončil ke 30. květnu 1993 těžbu. Poslední klec vyjela na záložním těžním stroji 2. června 1994. V roce 1995 bylo dokončeno zasypání těžní jámy. Ještě v průběhu útlumových prací, v roce 1994, převzalo celý areál Ministerstvo kultury České republiky, které zde zřídilo Průmyslové muzeum v Ostravě, později sloučené s Památkovým ústavem v Ostravě.
Za dobu své existence prošel důl Michal postupným technickým a stavebním vývojem. Významným mezníkem se stal rok 1862, kdy byl důl připojen na báňskou dráhu, která umožnila plynulou expedici vytěženého uhlí. První velká přestavba proběhla pravděpodobně v roce 1870. Po zborcení vrchní části jámového stvolu musela být znovu vystavěna jámová budova, strojovna a kotelna. Další rekonstrukce následovala v letech 1913 až 1915, kdy byl důl Michal zcela přestavěn, aby zde mohla být soustředěna těžba z okolních menších dolů. Koncentrace těžby byla provázena zaváděním elektrického pohonu na místo stávajících parních strojů. Architektonické a provozní řešení dolu Michal, vybudované podle vzoru významného architekta Františka Fialy, žáka vídeňské školy Otto Wagnera, mělo pravděpodobně zdůraznit ekonomické a technické postavení společnosti Severní dráhy Ferdinandovy v ostravsko-karvinském revíru.
V roce 1916 se zde vytěžilo 383 400 tun uhlí. Vlastní jáma byla hluboká 671 m a uhlí se dobývalo v 17 slojích o mocnosti 50 až 200 cm. Kapacita šaten a koupelen byla při přestavbě projektována pro 1512 horníků. V průběhu doby počet zaměstnanců značně kolísal a například v druhé polovině 20. století převyšoval dvojnásobně původně plánovaný stav.
Další rekonstrukce, které následovaly ve dvacátých, čtyřicátých a na přelomu padesátých a šedesátých let se týkaly uhelného prádla, nakládky uhlí a výstavby rozvodny. Díky těmto omezeným stavebním úpravám zůstal areál dolu Michal od své přestavby dokončené v roce 1915, prakticky bez podstatnějších změn a představuje jedinečný provozní, technický a architektonický celek. Po ukončení provozu bylo záměrem památkové péče zachovat celý areál v jeho původní podobě tak, jako by lidé, kteří zde pracovali, právě včera odešli a zanechali vše na svém místě včetně špinavých stěn, ohmataného zábradlí, ošlapaných schodů a oprýskaných nátěrů. V žádném případě zde nebyla snaha cokoli vylepšovat nebo zkrášlovat.